Winners of the 2019 – 2020 BCLA/BCLT John Dryden Translation Competition

The British Comparative Literature Association would like to announce the winners of the 2019-20 BCLA/BCLT John Dryden Translation Competition, chosen from over 100 entries and 29 different languages.

Many thanks to everyone who entered the competition. 

First Place:
Kate Roy for Extracts from Zanzibar Blues, or: How I Found Livingstone from Hans Christoph Buch’s German text Sansibar Blues oder Wie ich Livingstone fand

Second Place:
Fintan O’Higgins for Battle of the Mice and Frogs from the Ancient Greek text Batrachomyomachia

Third Place:
Natascha Bruce for Dark as a Boy from Ho Sok Fong’s Chinese text 像男孩一樣黑

Highly Commended:
Deirdre McMahon for Owls fly soundlessly from Carolina Schutti’s German text Eulen fliegen lautlos

The shortlist also included:

Jo Heinrich for The Wolf’s Path from Sylvain Tesson’s French text L’Axe du Loup: De la Sibérie à L’Inde sur les pas des évadés du goulag; 

Aubrey Botsford for Ten More Minutes to Buffalo: A Play in One Act from Günter Grass’s German text Noch zehn Minuten bis Buffalo

Julieta Caldas for The Outside and the Inside from Nicolas Bouvier’s French text Le Dehors et le dedans

Rituparna Sengupta for Amrita Pritam—Seven Poems from Amrita Pritam’s Punjabi text Chuni Hui Kavitaayein; and

Kseniia Vitalievna Bogdanova for The Tale of Prideful Aggeus from Vsevolod Garshin’s Russian text Сказание о гордом Аггее.

The Longlist included (in alphabetical order):

Abigail Dyer for Lohengrin, Act II (from Richard Wagner’s German)
Allana Noyes for Animal Memory (from Claudia Morales’s Spanish)
Aubrey Botsford for Battle Ashes and After the Silence (from Carlo Emilio Gadda’s Italian)
Bethany Hine for Yardbird By Night; The Land of Water (from Yanick Lahens’ French)
Bob Knowles for The English in Egypt (from José Maria de Eça de Queiroz’s Portuguese)
Brian Welsh for The Sunday Afternoon Car (from Renate Dorrestein’s Dutch)
Chona Mendoza for The Cedar of Lebanon (from Grazia Deledda’s Italian)
Darcy Hurford for Siberia – a self-portrait with wings (from Ulla-Lena Lundberg’s Swedish)
Ekaterina Petrova for Remora or The Full Stop at the End (from Iana Boukova’s Bulgarian)
Elizaveta Timofeeva for The Black Man (from Sergei Alexandrovich Yesenin’s Russian)
Heli Pärna for Comrade child (from Leelo Tungal’s Estonian)
Jonny Elling for Fresco Sonnets to Christian S. (from Heinrich Heine’s German)
Jozef van der Voort for PHON (from Marente de Moor’s Dutch)
Laura Shanahan for A Man Without Character (from Elsa Morante’s Italian)
Lucia Buccheri for The Taste Tester (from Giuseppina Torregrossa’s Italian)
Marielle Sutherland for The House with the Corridor (from Undine Gruenter’s German)
Rachel Farmer for How Many Trains (from Lena Kugler’s German)
Rosie Arscott for Fluids (from Alice Moine’s French)
Sophia Hersi Smith and Jennifer Russell for To the Beach (from Peter Højrup’s Danish)
Thierry Kehou for Three Little Shoeshiners (from Francis Bebey’s French)

The deadline for entries for next year’s competition is 8 February 2021. These will be accepted from September 2020.

Scroll to Top